FG14C0G2A392JNT06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1 338
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
3900 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FG14C0G2A392JNT06
DigiKey Part Number
FG14C0G2A392JNT06-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG14C0G2A392JNT06
Description
CAP CER 3900PF 100V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG14C0G2A392JNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)