FA26NP01H683JNU06
DigiKey Part Number
445-180679-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180679-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA26NP01H683JNU06
Description
CAP CER 0.068UF 50V NP0 RADIAL
Detailed Description
0.068 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FA26NP01H683JNU06 Models
Category
Features
High Temperature
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C