FA22C0G2E683JRU06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 862
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 2 389
Datasheet
Upgrade
In Stock: 3 592
Parametric Equivalent
0.068 µF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FA22C0G2E683JRU06
DigiKey Part Number
445-180598-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180598-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA22C0G2E683JRU06
Description
CAP CER 0.068UF 250V C0G RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA22C0G2E683JRU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)