FA20NP02A683JNU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
0.068 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FA20NP02A683JNU00
DigiKey Part Number
FA20NP02A683JNU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA20NP02A683JNU00
Description
CAP CER 0.068UF 100V NP0 RADIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FA20NP02A683JNU00 Models
Category
Features
High Temperature
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C