CLT32-42N
DigiKey Part Number
495-CLT32-42NTR-ND - Tape & Reel (TR)
495-CLT32-42NCT-ND - Cut Tape (CT)
495-CLT32-42NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLT32-42N
Description
FIXED IND 42NH 28A 1 MOHM SMD
Detailed Description
42 nH Shielded Molded Inductor 28 A 1mOhm 4-SMD
EDA/CAD Models
CLT32-42N Models
DC Resistance (DCR)
1mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.106" (2.70mm)
Current - Saturation (Isat)
54A