B82472G4472M000
DigiKey Part Number
495-5671-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-5671-1-ND - Cut Tape (CT)
495-5671-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82472G4472M000
Description
FIXED IND 4.7UH 2.3A 43 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.3 A 43mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82472G4472M000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
43mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)