B72210P2421K101
DigiKey Part Number
495-6459-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210P2421K101
Description
VARISTOR 680V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
680 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
EDA/CAD Models
B72210P2421K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
87J
Capacitance @ Frequency
210 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V