B57891M0102J000
DigiKey Part Number
495-2156-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B57891M0102J000
Description
THERMISTOR NTC 1KOHM 3930K DISC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NTC Thermistor 1k Disc, 3.5mm Dia x 3.5mm W
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B57891M0102J000 Models
Category
B25/100
3930K
Manufacturer
TDK
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Power - Max
200 mW
Part Status
Active
Length - Lead Wire
1.42" (36.00mm)
Resistance in Ohms @ 25°C
1k
Mounting Type
Through Hole
Resistance Tolerance
±5%
Package / Case
Disc, 3.5mm Dia x 3.5mm W
B Value Tolerance
±3%