B57237S0100M000
DigiKey Part Number
495-2097-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B57237S0100M000
Description
ICL 10 OHM 20% 3.7A 15MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 10 Ohms ±20% 3.7 A 0.591" (15.00mm)
EDA/CAD Models
B57237S0100M000 Models
Category
Tolerance
±20%
Current - Steady State Max
3.7 A
Series
Diameter
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Part Status
Active
Approval Agency
UL
R @ 25°C
10 Ohms