B57236S0500M000
DigiKey Part Number
495-2095-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B57236S0500M000
Description
ICL 50 OHM 20% 1.9A 11.5MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 50 Ohms ±20% 1.9 A 0.453" (11.50mm)
EDA/CAD Models
B57236S0500M000 Models
Category
Tolerance
±20%
Current - Steady State Max
1.9 A
Series
Diameter
0.453" (11.50mm)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Approval Agency
UL
R @ 25°C
50 Ohms