B41858C3477M | |
|---|---|
DigiKey Part Number | B41858C3477M-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B41858C3477M |
Description | CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 274mOhm @ 10kHz 3000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B41858C3477M Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 436 mA @ 100 kHz |
Part Status Obsolete | Impedance 246 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Voltage - Rated 10 V | Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 274mOhm @ 10kHz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |