B40950A0107M000
DigiKey Part Number
495-B40950A0107M000TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B40950A0107M000CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B40950A0107M000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B40950A0107M000
Description
CAP ALUM POLY HYB 100UF 80V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 80 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B40950A0107M000 Models
Category
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Applications
ICT, Industrial
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.504" (12.80mm)
Capacitance
100 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
80 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm