B40700A7108M002 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead 4.7mOhm 4000 Hrs @ 125°C
B40700A7108M002
DigiKey Part Number
495-B40700A7108M002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B40700A7108M002
Description
HYBRID POLYMER SOLDERING STAR 10
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Bulk
Applications
Automotive
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
10.5 A @ 20 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.571" (14.50mm)
Capacitance
1000 µF
Size / Dimension
0.551" Dia (14.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.7mOhm