AVRM1608C390KT271N
DigiKey Part Number
445-174355-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174355-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174355-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVRM1608C390KT271N
Description
VARISTOR 39V 78A 0603
Detailed Description
39 V 78 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
AVRM1608C390KT271N Models
Varistor Voltage (Max)
43 V
Current - Surge
78 A
Series
Energy
0.1J
Capacitance @ Frequency
270 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
28 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
35 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
39 V