AVRH16A2C270KT200NA8
DigiKey Part Number
445-AVRH16A2C270KT200NA8TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-AVRH16A2C270KT200NA8CT-ND - Cut Tape (CT)
445-AVRH16A2C270KT200NA8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVRH16A2C270KT200NA8
Description
VARISTOR 27V 4A 0603
Detailed Description
27 V 4 A Varistor 2 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Energy
0.04J
Number of Circuits
2
Series
Capacitance @ Frequency
20 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
19 V
Grade
Automotive
Varistor Voltage (Min)
24 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Typ)
27 V
Varistor Voltage (Max)
30 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Current - Surge
4 A