AVR-M1608C270MTABB
DigiKey Part Number
445-2546-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-2546-1-ND - Cut Tape (CT)
445-2546-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVR-M1608C270MTABB
Description
VARISTOR 27V 2A 0603
Detailed Description
27 V 2 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
AVR-M1608C270MTABB Models
Current - Surge
2 A
Energy
0.05J
Capacitance @ Frequency
15 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
17 V
Grade
Automotive
Varistor Voltage (Min)
21.6 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Typ)
27 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Max)
32.4 V