AVR-M0603C120MTAAB
DigiKey Part Number
445-2558-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-2558-1-ND - Cut Tape (CT)
445-2558-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVR-M0603C120MTAAB
Description
VARISTOR 12V 1A 0201
Detailed Description
12 V 1 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0201 (0603 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
14.4 V
Current - Surge
1 A
Series
Energy
0.01J
Capacitance @ Frequency
33 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
7.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
9.6 V
Varistor Voltage (Typ)
12 V