HWS3000G-24
DigiKey Part Number
285-HWS3000G-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS3000G-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 3000W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
HWS3000G-24 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
91%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
10.60" L x 5.90" W x 2.40" H (269.2mm x 149.9mm x 61.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
125 A
Standard Number
Current - Output 2
125 A