CC1R5-2405SF-E
DigiKey Part Number
445-2457-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1R5-2405SF-E
Description
DC DC CONVERTER 5V 1.5W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 300mA 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC1R5-2405SF-E Models
Category
Current - Output (Max)
300mA
Mfr
Power (Watts)
1.5 W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
7-DIP Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
0.65" L x 0.65" W x 0.34" H (16.5mm x 16.6mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Max)
36V