CC10-2412SF-E
DigiKey Part Number
445-2441-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC10-2412SF-E
Description
DC DC CONVERTER 12-15V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12 ~ 15V 1A 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
CC10-2412SF-E Models
Category
Current - Output (Max)
1A
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.40" L x 0.89" W x 0.33" H (35.6mm x 22.6mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Max)
36V