CC10-2412DF-E
DigiKey Part Number
445-2440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC10-2412DF-E
Description
DC DC CNVRTR +/-12V +/-15V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12 ~ 15V -12 ~ -15V 450mA, 450mA 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
CC10-2412DF-E Models
Category
Current - Output (Max)
450mA, 450mA
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.40" L x 0.89" W x 0.33" H (35.6mm x 22.6mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Max)
36V