NRS8040T220MJGJ
DigiKey Part Number
587-2975-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2975-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2975-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS8040T220MJGJ
Description
FIXED IND 22UH 2.2A 85.8 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2 A 85.8mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRS8040T220MJGJ Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.4A
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
85.8mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
13MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)