FBTH1608HL300-T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 75
Datasheet
30 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 2A 28mOhm
FBTH1608HL300-T
DigiKey Part Number
587-FBTH1608HL300-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-FBTH1608HL300-TCT-ND - Cut Tape (CT)
587-FBTH1608HL300-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBTH1608HL300-T
Description
FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
2A
Manufacturer
Taiyo Yuden
DC Resistance (DCR) (Max)
28mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Filter Type
Power Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
30 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)