BK2125HS102-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 25 427
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 18 438
Datasheet
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
KOA Speer Electronics, Inc.
Delevan
Walsin Technology Corporation
KEMET
In Stock: 40
1 kOhms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 300mA 400mOhm
BK2125HS102-T
DigiKey Part Number
587-1904-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK2125HS102-T
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0805 1LN
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BK2125HS102-T Models
Category
Current Rating (Max)
300mA
Manufacturer
Taiyo Yuden
DC Resistance (DCR) (Max)
400mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)