FCM 1608KF-601T03 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 2 195
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 1 203 519
Datasheet
Murata Electronics
Max Echo
Cal-Chip Electronics, Inc.
Cal-Chip Electronics, Inc.
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
TDK
TDK
600 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 350mA 500mOhm
FCM 1608KF-601T03
DigiKey Part Number
4816-FCM1608KF-601T03TR-ND - Tape & Reel (TR)
4816-FCM1608KF-601T03CT-ND - Cut Tape (CT)
4816-FCM1608KF-601T03DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCM 1608KF-601T03
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
350mA
Manufacturer
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
DC Resistance (DCR) (Max)
500mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)