LM2950G-3.3
DigiKey Part Number
5536-LM2950G-3.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2950G-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92
Category
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 100mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Bulk
Current - Quiescent (Iq)
0.075 mA
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
12 mA
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
30V
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V