LM1117GSF-3.3
DigiKey Part Number
5536-LM1117GSF-3.3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1117GSF-3.3
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA SOT23-3L
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-3L
Category
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 300mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
12V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V