049SS2-8.704F20DTLLK
DigiKey Part Number
4309-049SS2-8.704F20DTLLKCS-ND - Tape & Reel (TR)
4309-049SS2-8.704F20DTLLK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
049SS2-8.704F20DTLLK
Description
CRYSTAL 8.704MHz 20PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
8.704 MHz ±20ppm Crystal 20pF 60 Ohms HC-49/US 2-SMD
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Strip
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
8.704 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.181" W (11.40mm x 4.60mm)
Frequency Stability
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm