DG127-5.08-02P-14-1000L(H)
DigiKey Part Number
2388-DG127-5.08-02P-14-1000L(H)-ND
Manufacturer
Degson
Manufacturer Product Number
DG127-5.08-02P-14-1000L(H)
Description
Terminal Blocks, Wire to Board
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Degson
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Bulk
Features
Interlocking (Side)
Part Status
Active
Color
Green
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
2
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Current
12 A
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Voltage
300 V
Torque - Screw
0.34 Nm (3.04 Lb-In)