PMD2408PMB1-A.(2).GN
DigiKey Part Number
259-1418-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMD2408PMB1-A.(2).GN
Description
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 84.1 CFM (2.35m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMD2408PMB1-A.(2).GN Models
Category
Fan Type
Mfr
Noise
55.2dB(A)
Series
Power (Watts)
9.6 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Width
38.00mm
Weight
0.386 lb (175.09 g)
Air Flow
84.1 CFM (2.35m³/min)
Current Rating (Amps)
0.400A
Static Pressure
0.740 in H2O (184.3 Pa)
Voltage Range
10 ~ 27.6VDC