Image for EF60251B1-1000U-A99 is not available
EF60251B1-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-EF60251B1-1000U-A99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EF60251B1-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 12VDC 60X25MM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 23.5 CFM (0.658m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EF60251B1-1000U-A99 Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
31.5dB(A)
Series
Power (Watts)
0.99 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.082A
Air Flow
23.5 CFM (0.658m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.220 in H2O (55.0 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C