PREC014SAAN-RC | |
|---|---|
DigiKey Part Number | S1012EC-14-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PREC014SAAN-RC |
Description | CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PREC014SAAN-RC Models |
Category | Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.120" (3.05mm) |
Packaging Bulk | Overall Contact Length 0.448" (11.39mm) |
Part Status Active | Insulation Height 0.098" (2.50mm) |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Shrouding Unshrouded | Insulation Color Black |
Mounting Type | Current Rating (Amps) 3A per Contact |