STTH30L06GY-TR
DigiKey Part Number
497-13540-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13540-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13540-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH30L06GY-TR
Description
DIODE STANDARD 600V 30A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 30A Surface Mount D2PAK
EDA/CAD Models
STTH30L06GY-TR Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
90 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 600 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
30A
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.55 V @ 30 A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)