STPS8H100D
DigiKey Part Number
497-STPS8H100D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS8H100D
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 8A Through Hole TO-220AC
EDA/CAD Models
STPS8H100D Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
4.5 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
8A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
710 mV @ 8 A