STPS80H100TV
DigiKey Part Number
497-5402-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS80H100TV
Description
DIODE MOD SCHOTT 100V 40A ISOTOP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 100 V 40A Chassis Mount ISOTOP
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
780 mV @ 40 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky
Package / Case
ISOTOP
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
ISOTOP®
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
40A