STPS6M100DEE-TR
DigiKey Part Number
497-13329-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13329-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13329-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS6M100DEE-TR
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 6A POWERFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 6A Surface Mount PowerFlat™ (3.3x3.3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPS6M100DEE-TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
PowerFlat™ (3.3x3.3)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
6A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
780 mV @ 6 A