STPS5L25B-TR
DigiKey Part Number
497-8038-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-8038-1-ND - Cut Tape (CT)
497-8038-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS5L25B-TR
Description
DIODE SCHOTTKY 25V 5A DPAK
Detailed Description
Diode 25 V 5A Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
STPS5L25B-TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
350 µA @ 25 V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
25 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 5 A