STPS3170AF
DigiKey Part Number
497-15318-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15318-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15318-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS3170AF
Description
DIODE SCHOTTKY 170V 3A SMAFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 170 V 3A Surface Mount SMAflat
EDA/CAD Models
STPS3170AF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820 mV @ 3 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
4 µA @ 170 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
SMAflat
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
170 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
3A