STPS30L30CT
DigiKey Part Number
497-2756-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS30L30CT
Description
DIODE ARRAY SCHOT 30V 15A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 30 V 15A Through Hole TO-220-3
EDA/CAD Models
STPS30L30CT Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
460 mV @ 15 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.5 mA @ 60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A