STPS15L30CDJFTR
DigiKey Part Number
497-10102-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10102-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10102-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS15L30CDJFTR
Description
DIODE ARR SCHOTTKY 30V POWERFLAT
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 30 V 7.5A Surface Mount 8-PowerVDFN
EDA/CAD Models
STPS15L30CDJFTR Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
480 mV @ 7.5 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
8-PowerVDFN
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
PowerFlat™ (5x6)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
7.5A