STPS1150A
DigiKey Part Number
497-7545-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7545-1-ND - Cut Tape (CT)
497-7545-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS1150A
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 1A SMA
Detailed Description
Diode 150 V 1A Surface Mount SMA
EDA/CAD Models
STPS1150A Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 150 V
Supplier Device Package
SMA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820 mV @ 1 A