STGW30V60DF
DigiKey Part Number
497-13765-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW30V60DF
Description
IGBT TRENCH FS 600V 60A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 60 A 258 W Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGW30V60DF Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
STMicroelectronics
Gate Charge
163 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
45ns/189ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
53 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
258 W