ST1L08SPU33R
DigiKey Part Number
497-15508-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15508-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15508-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST1L08SPU33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA 8-DFN
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 8-DFN (2x3)
EDA/CAD Models
ST1L08SPU33R Models
Current - Quiescent (Iq)
35 µA
PSRR
70dB ~ 30dB (100Hz ~ 1MHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-DFN (2x3)
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 800mA (Typ)