SMAJ6.5CA-TR
DigiKey Part Number
497-7896-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7896-1-ND - Cut Tape (CT)
497-7896-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ6.5CA-TR
Description
TVS DIODE 6.5VWM 14.5V DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.5V Clamp 160A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ6.5CA-TR Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
160A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.5V