SM2T3V3A
DigiKey Part Number
497-7878-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7878-1-ND - Cut Tape (CT)
497-7878-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM2T3V3A
Description
TVS DIODE 3.3VWM 6.8VC DO216AA
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8V Clamp 30A Ipp Tvs Diode Surface Mount STmite (DO-216AA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM2T3V3A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30A
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Series
Power Line Protection
No
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2500pF @ 1MHz
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-216AA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
3.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
6.8V