SCT025H120G3AG
DigiKey Part Number
497-SCT025H120G3AGTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SCT025H120G3AGCT-ND - Cut Tape (CT)
497-SCT025H120G3AGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT025H120G3AG
Description
AUTOMOTIVE-GRADE SILICON CARBIDE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 55A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount H2PAK-7
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
73 nC @ 18 V
Mfr
Vgs (Max)
+18V, -5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1990 pF @ 800 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V
Supplier Device Package
H2PAK-7
Rds On (Max) @ Id, Vgs
37mOhm @ 25A, 18V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4.2V @ 5mA