LDK220C27R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LDK220C27R |
Description | IC REG LIN 2.7V 200MA SOT-323-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-323-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LDK220C27R Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 90 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 100 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 55dB ~ 50dB (120Hz ~ 10kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 13.2V | Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V | Supplier Device Package SOT-323-5 |
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 200mA | Base Product Number |