LD39115J18R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LD39115J18R |
Description | IC REG LIN 1.8V 150MA 4-FLIPCHIP |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-FlipChip |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LD39115J18R Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 50 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 70 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 74dB ~ 67dB (1kHz ~ 10kHz) |
Part Status Obsolete | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case 4-UFBGA, FCBGA |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Supplier Device Package 4-FlipChip |
Voltage Dropout (Max) 0.11V @ 100mA | Base Product Number |