LD1117DT33CTR
DigiKey Part Number
497-1235-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-1235-1-ND - Cut Tape (CT)
497-1235-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD1117DT33CTR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA DPAK
EDA/CAD Models
LD1117DT33CTR Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 800mA