L4931ABDT33-TR
DigiKey Part Number
497-1159-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-1159-1-ND - Cut Tape (CT)
497-1159-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L4931ABDT33-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L4931ABDT33-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
6 mA
Part Status
Active
PSRR
73dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 250mA